za novovjekovnu istoriju Srba

2 naslova

Istorijska istraživanja često podsjećaju na pravi detektivski posao a eksplikacija rezultata u formi pisanog teksta varira od prepričanih statistika i hronologija, preko deskripcije do teoretskih analiza. S težnjom autora da njegov rad rasvijetli neko nepoznato polјe, odgovori na određena pitanja ili ponudi nova tumačenja ranijih naučnih otkrića. Opus istoričara jeste, ili bi bar trebalo da bude, dio jedne šire istraživačke i stvaralačke cijeline, jednog mozaika.

Mozaik za novovjekovnu istoriju Srba u Bosni i Hercegovini u ovom kolu prestavlјa prilike u bosanskom ejaletu u drugoj polovini XVIII vijeka, osmansku vladavinu od vremena Francuske revolucije do izbijanja Velike istočne krize, nudi odgovore kako su se Srbi opismenjavali u doba kad organizovana škola praktično ne postoji, donosi istorijat Pelagićeve bogoslovije važne srpske obrazovne i nacionalne institucije.

U narednom periodu cilј ove biblioteke jeste da ponudi odgovore kakav je bio svakodnevni život Srba na prostoru današnje Bosne i Hercegovine u XIX vijeku, sliku bosanskog vilajeta u onovremenoj štampi kao i kako su zašto pojedini evropski savremenici vidjeli i prikazali ovaj prostor.

Radovan Subić autor je nekoliko knjiga i više desetina članaka, docent je na Filozofskom fakultetu i predaje Srpsku i južnoslovensku istoriju.